Co rząd może
zrobić dla młodych

Rząd ma ogromny wpływ na warunki życia młodych ludzi – zarówno poprzez politykę rynku pracy, jak i działania w obszarze edukacji, mieszkalnictwa czy społeczeństwa obywatelskiego. Nasze badania pokazały, że młode pokolenie zmaga się z wieloma wyzwaniami, takimi jak niepewność zatrudnienia, trudności w usamodzielnieniu się czy brak poczucia wpływu na rzeczywistość. Dlatego władze centralne mogą odegrać kluczową rolę w poprawie ich sytuacji.
1. Poprawa warunków zatrudnienia i wynagrodzeń
Jednym z najpoważniejszych problemów młodych ludzi jest prekaryjny rynek pracy i brak stabilności zatrudnienia. W tym zakresie rząd może:
- wprowadzić obowiązek transparentności wynagrodzeń (na dobry początek w administracji publicznej), aby kandydaci na rynku pracy mieli jasność co do oferowanych im stawek,
- uelastycznić system wynagrodzeń w administracji publicznej, tak aby przyciągać specjalistów i oferować konkurencyjne zarobki,
- zapewnić godne warunki staży i praktyk – staże organizowane przez państwowe instytucje powinny być płatne co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia.
2. Wsparcie dla młodych rodzin i poprawa polityki mieszkaniowej
Wielu młodych Polaków i Polek odwleka decyzję o założeniu rodziny ze względu na brak stabilizacji finansowej oraz problemy z dostępem do mieszkań. Aby temu zaradzić, rząd powinien:
- zwiększyć wsparcie dla młodych rodziców, np. poprzez podwyższenie wysokości wynagrodzenia za urlop rodzicielski,
- zwiększyć dostępność socjalnych mieszkań na wynajem dla młodych rodzin.
3. Wzmocnienie edukacji i doradztwa zawodowego
Młodzi ludzie często nie czują się przygotowani do dorosłości i podejmowania świadomych decyzji zawodowych. Rząd może wprowadzić zmiany, które to poprawią:
- ustandaryzować i poszerzyć doradztwo zawodowe w szkołach, zapewniając rzetelne informacje o aktualnym zapotrzebowaniu na rynku pracy i wsparcie w odpowiednim ulokowaniu ich kompetencji,
- wspierać finansowo regularne raportowanie o przyszłych trendach na rynku pracy, aby młodzi mieli dostęp do aktualnych prognoz dotyczących najbardziej perspektywicznych zawodów.
4. Zwiększenie wpływu młodych na politykę i życie publiczne
Młodzi często czują się pomijani przez instytucje państwowe i nie widzą w nich swojego sojusznika. Aby to zmienić, rząd powinien:
- wprowadzić Młodzieżową Ocenę Skutków Regulacji, aby każda nowa ustawa była analizowana pod kątem jej wpływu na młodych,
- stworzyć rządową platformę wsparcia zaangażowania obywatelskiego, która zbierałaby informacje o możliwościach aktywności społecznej i narzędziach wsparcia dla młodzieży.