Skąd wiemy,
czego potrzebują młodzi?
O projekcie
Fundacja ważne sprawy przeprowadziła projekt “Stan Młodych”, który w centrum stawia młodych w Polsce. I robi to na serio, bez udawania. Za nami już dwie edycje przedsięwzięcia, które koncentrowało się na dyskusjach młodych ludzi z całej Polski ze sobą nawzajem oraz z ekspertkami, decydentami, polityczkami, dziennikarzami i innymi osobami kształtującymi debatę publiczną w Polsce. W trzeciej odsłonie postanowiliśmy przeprowadzić reprezentatywne, ilościowe badanie, rysujące obraz młodego pokolenia. Badanie przeprowadzone zostało na reprezentatywnej grupie 1002 osób w wieku 18-29 lat. Obszary, które należy zbadać, a także rekomendacje odpowiadające na największe wyzwania i problemy, zostały napisane i wymyślone przez grupę młodych osób eksperckich.
Przy realizacji projektu zależało nam na wykorzystaniu potencjału młodych, którzy na co dzień w swojej pracy, działalności aktywistycznej czy naukowej zajmują się jednym z czterech głównych obszarów projektu:
– polityką społeczną,
– edukacją,
– gospodarką,
– relacjami społecznymi.
Pracujemy z młodymi ludźmi od prawie 6 lat (sami też ciągle jesteśmy młodzi) i wiemy, że mają ogrom pomysłów, a ich perspektywa jest różnorodna i niezwykle ciekawa. Nie mogliśmy też zrealizować działania o młodych, bez nich samych.
Kim była grupa młodych osób eksperckich?
Osoby te zgłosiły się do udziału w projekcie przez otwarty formularz rekrutacyjny wiosną 2024 roku. By stać się częścią projektu musiały się wykazać wiedzą, interesującą perspektywą na jeden z głównych obszarów projektu i, co najważniejsze, chęcią twórczego wpływu na rzeczywistość. To osoby pochodzące z różnych części Polski, zarówno największych miast naszego kraju, jak i tych średnich i ledwo zauważalnych na mapie. Skończyli różnorodne kierunki studiów (niektórzy nadal studiują) od socjologii po ekonomię. Wyznają odmienne poglądy, żyją różnie, wierzą w rozmaite wartości.
Proces przygotowywania rekomendacji był wymagający. Ogrom wyników badania momentami okazywał się przytłaczający, a kompetencje niektórych z zakresu ekonometrii - zbawienne. Na podstawie wnikliwej analizy grupa młodych ekspertów wytypowała główne problemy młodych w Polsce i to właśnie na ich podstawie stworzyła zbiór niniejszych rekomendacji.
Proces przygotowania rekomendacji
- Rekrutacja 25 młodych ekspertów i ekspertek – szukaliśmy tych, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami w celu tworzenia lepszej przyszłości dla młodego pokolenia.
- Pierwsze spotkanie – wybór obszarów, które chcemy zbadać i postawienie hipotez badawczych.
- Realizacja badania – badanie przeprowadziła Opinia24 na zlecenie Fundacji ważne sprawy i Fundacji More in Common Polska
- Drugie spotkanie – analiza wyników badania i wytypowanie głównych problemów młodych w Polsce
- Trzecie spotkanie – tworzenie rekomendacji, które właśnie czytasz.