Tworzenie lokalnych baz

certyfikowanych opiekunów do dzieci

Główni beneficjenci:

Rodzice

Postulujemy wprowadzenie systemowego wsparcia dla rodzin poprzez stworzenie lokalnych baz certyfikowanych opiekunów i opiekunek do dzieci, zarządzanych przez urzędy pracy. Kluczowym elementem tej propozycji byłoby organizowanie przez urzędy wyspecjalizowanych szkoleń, umożliwiających zarówno osobom już pracującym w zawodzie, jak i nowym kandydatom zdobycie lub podniesienie kwalifikacji w zakresie opieki nad dziećmi. Po ukończeniu kursów uczestnicy i uczestniczki podlegałyby procesowi weryfikacji kompetencji, a osoby spełniające określone standardy mogłyby zostać wpisane do oficjalnej, lokalnej bazy prowadzonej przez powiatowe urzędy pracy, dostępnej dla rodziców poszukujących rzetelnych i sprawdzonych opiekunów.

Takie rozwiązanie znacząco ułatwiłoby rodzicom znalezienie odpowiedzialnej i kompetentnej osoby do opieki nad dzieckiem, eliminując problem braku dostępu do sprawdzonych opiekunów, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Dodatkowo, system ten mógłby przyczynić się do zwiększenia aktywności zawodowej rodziców, szczególnie kobiet, które często rezygnują z pracy ze względu na trudności w znalezieniu odpowiedniej opieki dla dzieci.

Postulowane rozwiązanie przyczyniłoby się także do uregulowania zawodu opiekuna do dzieci, który obecnie w dużej mierze funkcjonuje w szarej strefie. Brak formalnych standardów, weryfikacji kompetencji i nadzoru sprawia, że zarówno rodzice, jak i sami opiekunowie działają w niepewnym środowisku, pozbawionym jasnych zasad i gwarancji jakości usług. Wprowadzenie certyfikacji i oficjalnej rejestracji opiekunów zwiększyłoby transparentność tego sektora, a także poprawiłoby bezpieczeństwo dzieci, dając rodzicom pewność, że korzystają z usług osób posiadających odpowiednie przygotowanie.

Choć wprowadzenie formalnych standardów mogłoby wiązać się z wyższą ceną usług opiekuńczych, ich jakość i bezpieczeństwo byłyby znacznie wyższe, co rekompensowałoby ten koszt. Rodzice zyskaliby dostęp do sprawdzonych, przeszkolonych specjalistów, a opiekunowie – możliwość legalnej pracy z jasno określonymi warunkami zatrudnienia.

Adresaci rekomendacji:

  • Jednostki samorządu terytorialnego
  • Państwowe Urzędy Pracy

Przeczytaj cały raport Stan Młodych 2025.

Więcej ważnych spraw?
Zapisz się do naszego newslettera!
Save my spot