Wprowadzenie Młodzieżowej Oceny Skutków Regulacji
do procesu legislacyjnego

Beneficjenci:
- Młodzi ludzie
- Rzecznicze NGO i grupy młodzieżowe
- Decydenci
Opis:
Rekomendujemy formalne wprowadzenie Młodzieżowej OSR do procesu tworzenia ustaw i innych przepisów w Polsce. Procedura stanowiłaby uzupełnienie element procesu Oceny Skutków Regulacji i polegałaby ona na sprawdzaniu już na wczesnym etapie prac legislacyjnych, jak projektowane regulacje mogą wpłynąć na sytuację młodych ludzi – w zależności od przedmiotu projektu m.in. w obszarach edukacji, rynku pracy, mieszkalnictwa, zdrowia psychicznego czy udziału w życiu publicznym.
W porównaniu z dotychczasową „Oceną Skutków Regulacji” (OSR), Młodzieżowa OSR (MOSR) wprowadziłaby bardziej usystematyzowaną analizę skoncentrowaną na konkretnej grupie społecznej, a także obowiązkowe konsultacje z reprezentantami młodego pokolenia – np. z młodzieżowymi radami przy instytucjach państwowych lub samorządowych, organizacjami pozarządowymi i ekspertami. Za wdrażanie i koordynację prac odpowiedzialny mógłby być Narodowy Instytut Wolności.
Celem rekomendacji jest projektowanie przepisów z większą uwagą skierowaną na grupę młodych ludzi; wskazanie potencjalnych korzyści i zagrożeń dla młodych obywateli oraz wypracowywanie takich rozwiązań legislacyjnych, by zmaksymalizować pozytywny i zminimalizować negatywny wpływ nowych przepisów. Proponowane rozwiązanie jest analogiczne do wprowadzonej przez Komisję Europejską procedury YouthCheck, dotyczącej sprawdzania prawodawstwa unijnego pod kątem wpływu na młodzież. Dzięki temu młodzi zyskają realną możliwość uczestniczenia w debacie publicznej i poczują się współodpowiedzialni za tworzone prawo, co w dłuższej perspektywie powinno przełożyć się na wzrost zaufania do instytucji państwa i większe zainteresowanie sprawami publicznymi.
Cele:
- Wzmocnienie pozycji młodych obywateli w procesie podejmowania decyzji publicznych i zwiększenie ich poczucia wpływu.
- Podniesienie jakości stanowionego prawa.
- Podniesienie zaufania do państwa poprzez większą przejrzystość działań legislacyjnych i rozwinięcie procesów konsultacyjnych.
- Lepsze dopasowanie programów i polityk publicznych do realnych potrzeb młodzieży.
- Rozwój aktywności obywatelskiej i edukacji społecznej wśród młodzieży poprzez stworzenie stałych kanałów konsultacji, dialogu i współpracy z instytucjami publicznymi.
Adresaci rekomendacji:
- Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (Departament Oceny Skutków Regulacji i Analiz)
- Rady Młodzieżowe przy ministerstwach
- Ministerstwa
- Organizacje pozarządowe
- Narodowy Instytut Wolności